Тема:
Пожежна безпека. Умови й причини виникнення пожеж.
Принципи запобігання та
гасіння пожеж
Мета уроку: розглянути умови й причини виникнення
пожеж, сформувати поняття «трикутник
вогню»; продовжити розвивати поняття про методи та засоби
гасіння
пожеж, особливості гасіння
електроприладів, легкозаймистих
речовин.
Продовжити розвивати логічне мислення, удосконалювати
вміння аналізувати різноманітні процеси які пов'язані з
питанням збереження життя та здоров'я людини.
Виховувати в учнів розуміння цінності людського життя.
Продовжити виховувати культуру поведінки з вогнем у побуті.
Обладнання: Комп'ютер; проектор; смарт-дошка; програмове забезпечення: Еlite Panaboаrd; презентації: «трикутник вогню», «засоби
пожежогасіння»; відеоролик: «стадії горіння»; роздатковий матеріал.
Демонстрація: металева підставка, сухий спирт, запальничка, металева кришка, совок,
пісок, кошма, вода.
Тип
уроку: засвоєння нових знань.
І.
Організаційний момент. 30с
ІІ.
Актуалізація опорних знань. 2.5 хв.
а) Живуть у тісній
темниці,
Без страху темноти,
Хлоп’ята яснолиці —
Вогню малі брати.
І мають душу щедру,
Хоч дерева сини,
Згораючи дощенту,
Вогонь дають вони.
Без страху темноти,
Хлоп’ята яснолиці —
Вогню малі брати.
І мають душу щедру,
Хоч дерева сини,
Згораючи дощенту,
Вогонь дають вони.
(Сірники)
-Бажаний
гість замість цукерок дрова їсть.
(Вогонь)
- Без крил, без рук, без ніг, а в гору піднімається.
(Дим)
б) Які ви знаєте горючі речовини ?
в) А що може призвести до пожежі?
ІІІ. Основна частина.
1. Діти
самостійно визначають тему уроку. (смарт -дошка). На дошці розміщені слова, деякі із ни пропущені вчитель із
допомогою учнів їх дописує. (додаток 1)
2. Проблемне
питання: Як ви гадаєте чи
потрібні нам знання із сьогоднішньої теми?
3. Вивчення
нової теми.
а) Презентація «трикутник вогню». (додаток 2)
- джерело запалювання;
- горюча речовина;
- окислювач (кисень)
б) Визначення терміну «Пожежа» (смарт -дошка) у визначенні перемішані слова. (додаток 3)
Пожежа – це стихійне розповсюдження вогню, який вийшов з під
контролю людей і призводить до матеріальної шкоди, а іноді й до загибелі людей.
в) Перегляд відеоролику «Стадії пожежі». Після перегляду учні визначають три стадії пожежі (фронтально). (додаток 4)
§ Початкова. Триває
переважно від 15 до 30 хвилин. Для неї характерна невисока температура, полум'я
і незначна швидкість поширення вогню. Якщо пожежу встигнуть загасити на цій
стадії, вона заподіє найменші збитки.
§ Основна
стадія. Триває переважно наступні 30 хвилин, температура полум'я
може перевищувати 1000° С. Пожежа швидко поширюється, загасити її дуже важко.
§ Стадія
закінчення. Вогонь згасає у міру догоряння матеріалів. Рятувати вже нічого.
4.Демонстрації «Гасіння сухого пального» чотири способи
- накрити склянкою;
- засипати піском;
- накрити тканиною;
- залити водою.
Після кожної демонстрації учні роблять висновки (фронтально)
5.Презентація «Засоби пожежогасіння» (вогнегасники) (додаток 5)
- для чого ж нам необхідно знати засоби пожежогасіння?
Щоб відповісти і закріпити на практиці ми розглянемо наступні ситуації.
( робота в групах). Діти діляться на чотири групи, їм роздаються по одній
ситуації, в якій написана горюча речовина, після чого вони визначають причину
загорання, спосіб і засіб гасіння. В
кінці робляться висновки.
IV. Руханка.
-
На
галявині вогнище,
-
Полум'я
стелиться низько – низько (присісти)
-
Далі
вогнище розгорається (піднятися)
-
І
полум'я коливається (показати руками)
-
Ми
взяли водичку прямо із кринички (нахилитися)
-
Полили,
загребли (імітувати руками)
-
Із галявини пішли (крокувати).
V. Закріплення. Робота із (старт дошкою) (додаток 6)
Дітям необхідно
розставити картинки які можна гасити водою і які забороняється.
VI. Оцінювання. (додаток 7)
VI. Домашнє завдання.
1. §24 ,
вивчити
2. ст.129 №1-5 ,
письмово
3. Обладнання
пожежного щита. (малюнок)
(додаток 6)
Позначте всі правильні відповіді.
1.
Пожежу може спричинити?
А відкритий вогонь
Б легкозаймисті матеріали, що
зберігаються поряд із джерелом тепла
В працюючий електрозварювальний прилад,
що залишений без нагляду
Г вогнегасник
2.
До легкозаймистих матеріалів належать?
А деревина, гіпс
Б вода, пісок, цегла, бетон
В бензин, гас, спирт, природний газ,
олія
Г вода, металеві вироби
3.
До негорючих матеріалів належать?
А папір, деревина, бавовняна тканина
Б гума, пластмаса
В вода, пісок, цегла, бетон
Г вата, цукор
4.
Причиною пожежі можуть бути?
А відчинені двері та вікна
Б перевантажена розетка
В блискавка
Г гра дітей з петардами
5.
Телевізор не можна ставити близько до джерела тепла, оскільки?
А він може зайнятися
Б буде холодніше в кімнаті
В погіршиться якість зображення
Г це неестетично
6.
Палаючі електроприлади гасять:
А водою
Б бензином
В цупкою тканиною
Г спиртом
7. Номер телефону пожежної служби?
А 102
Б 103
В 101
Г 104
8. До природних джерел запалювання відносяться?
А Блискавка;
Б Сірник;
В Вулкани;
Г Недопалок.
9. Вогнегасники бувають?
А Повітряно - пінні;
Б Вуглекислотні;
В Соляні;
Г Порошкові.
10. Стадії пожежі діляться
на?
А Початкова стадія;
Б Основна стадія;
В Перехідна стадія;
Г Стадія закінчення;
Відповіді:
1) А Б В;
2) В;
3) В;
4) Б В Г;
5) А;
6) В;
7) В;
8) А В;
9) А Б Г;
10) А Б Г.
«Перлини народної мудрості»
• Вогонь вогнем не загасиш.
• Вогонь — добрий слуга, але
поганий хазяїн.
• Із вогнем не жартуй.
• Вогонь — більший ворог, ніж
вода.
• У сіні вогню не сховаєш.
• Вогонь кочерги не боїться.
• Вогню в шапці не гасять.
• Гаси вогонь, поки не розгорівся.
• Коли вогонь розгориться, то
спалює і мокре, і сухе.
• Із малої іскри великий вогонь
буває.
• І найменша іскорка зродить
найбільший вогонь.
• І в попелі іскра буває.
• Не кидай іскри в солому: і сама
згорить, і село спалить.
• Біля сухого дерева й сире
горить.
• Сірничок малий, а біда від нього
велика.
Комментариев нет:
Отправить комментарий